Moja elektryka

10.10.2021

QElectroTech

 QElectroTech to prosta aplikacja do tworzenia schematów elektrycznych, udostępniona na licencji GNU/GPL. Aplikacja jest nieodpłatna i może być używana również komercyjnie. Schematy i elementy sa zapisywane w formacie XML.

QElectroTech umożliwia tworzenie jednokreskowych lub wielokreskowych schematów instalacji elektrycznych, pneumatycznych, hydraulicznych i innych. Program jest dostarczany jako "taki, jaki jest, bez gwarancji przydatności".

Program posiada bogatą bibliotekę elementów, która zawiera również element narysowane i przesłane przez użytkowników. Może to być pewnym mankamentem, przy tak obszernej kolekcji elementów trudno jest uniknąć pomyłek i dlatego użytkownik powinien zwarcać uwagę, na poprawność elementów dostępnych w programie.
Program posiada edytor elementów, który umożliwia tworzenie własnych kolekcji elementów. Elementy wstawia się przez przeciągnięcie element w obszar rysunku.

QElectroTech posiada również edytor tabliczek rysunkowych, który umożliwia stworzenie własnej tabliczki. Wstawianie tabliczek wykonuje się przez przeciągnięcie tabliczki w obszar rysunku.

Program umożliwia automatyczną numerację wstawianych elementów i przewodów. Podczas wstawiania elementów wyświetlane są linie pomocnicze, które ułatwiają określenie położenia elementu wobec innych elementów.

Gotowy schemat można wydrukować lub zapisać do pliku PDF.

Schematy mogą być eksportowane do popularnych formatów graficznych, instnieje również możliwość eksportu do formatu DXF.

Do schematu można wstawiać pliki graficzne w najpopularniejszych formatach.

Przykładowy schemat oraz biblioteka elementów znajduje się na stronie Do pobrania.

do góry

Bibliografia:

Strona domowa QElectroTech

© 2013-2023 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl