Paweł Śmiech - strona prywatna

Opublikowano 11.04.2023

Zmieniono: 10.03.2025

Systemy iskrobezpieczne

 

1. Rodzaje systemów iskrobezpiecznych

 Systemy iskrobezpieczne dzielą się na certyfikowane i niecertyfikowane. Systemy iskrobezpieczne certyfikowane to systemy, które zostały certyfikowane, jako zgodne z normą PN-EN 60079-25. Systemy iskrobezpieczne niecertyfikowane to systemy, które nie posiadają certyfikatu na kompletny system i składają się z urządzeń certyfikowanych i urządzeń prostych, w których znajomość parametrów pozwala na jednoznaczne stwierdzenie, że iskrobezpieceństwo jest zachowane. Weryfikacja iskrobezpieczeństwa powinna być udokumentowana, projektant systemu sporządza Dokument Opisujący System.
W przypadku trudności z jednoznacznym stwierdzeniem iskrobezpieczeństwa systemu, należy zwrócić się do jednostki certyfikującej. Informacje na temat systemów iskrobezpiecznych znajdują się w normie PN-EN 60079-25, informacje na temat projektowania i montażu instalacji elektrycznych znajdują się w normie PN-EN 60079-14.

 

 2. Zasady weryfikacji systemów iskrobezpiecznych z jednym źródłem zasilania

 W przypadku prostych systemów zawierających jedno urządzenie obiektowe i jedno urządzenie towarzyszące weryfikacja polega na porównaniu parametrów, które powinny spełniać zależności:
Uo ≤ Ui
Io ≤ Ii
Po ≤ Pi
Co ≥ Ci + Cc
Lo ≥ Li + Lc
Parametry wyjściowe źródeł zasilania to: Uo, Io, Po, Co, Lo i Lo/Ro.
Parametry wejściowe urządzeń obiektowych to: Ui, Ii, Pi, Ci, Li i Li/Ri.
Parametry przewodów to: Cc, Lc i  Lc/Rc.

Jeżeli ∑Ci jest większa niż 1 % Co i ∑Li jest większa niż 1 % Lo to obie dopuszczalne wartości (Co i Lo) dzieli się przez 2. Obliczona skorygowana wartość Co nie może być większa niż 1 μF dla grupy IIB i 600 nF dla grupy IIC. Nowe skorygowane wartości są podstawą do dalszych obliczeń.

System iskrobezpieczny powinien być zaliczony do odpowiedniej grupy I, II lub III. W przypadku grup II i III, podgrupy (A, B lub C) mogą być różne dla poszczególnych elementów systemu. Jeżeli jedno urządzenie ma grupę IIC, a drugie IIB, to cały system ma grupę IIB.
Urządzenia mogą mieć różną klasę temperaturową i różny zakres temperatur otoczenia.

Poszczególne elementy systemu nie muszą mieć tego samego poziomu zabezpieczenia, jeżeli jedno urządzenie ma poziom zabezpieczenia „ia”, a drugie urządzenie ma poziom zabezpieczenia „ib” to cały system ma poziom zabezpieczenia „ib”.

Parametry elektryczne przewodów ustala się na podstawie danych producenta lub pomiarów wg normy PN-EN 60079-25. W przypadku braku odpowiednich danych można przyjąć indukcyjność 1 μH/m i pojemność 200 pF/m dla przewodów o 2 lub 3 żyłach w normalnym wykonaniu (nieekranowane lub ekranowane).

W przypadku urządzeń prostych takich jak łączniki, zaciski, wtyczki i gniazda wtyczkowe zgodnych z normą PN-EN 60079-11, należy wziąć pod uwagę nagrzewanie obudowy, projektant systemu ustala klasę temperaturową. W przypadku urządzeń prostych, które mogą gromadzić energię, zawierających cewki lub kondensatory należy wziąć pod uwagę parametry elektryczne.
Parametry elektryczne muszą spełniać zależności:
Uo ≤ 1,5 V,
Io ≤ 100 mA,
Uo ≤ 25 mW.

Zalecane jest sporządzenie tabeli z zestawieniem parametrów i wyników weryfikacji, dokument opisujący system powinien zawierać również schemat systemu iskrobezpiecznego i inne dane. Zalecenia odnośnie zawartości dokumentu opisującego system znajdują się w normie PN-EN 60079-25.

 

3. Przykład weryfikacji prostego systemu iskrobezpiecznego niecertyfikowanego

Przykładowy system iskrobezpieczny niecertfikowany, jest prostym systemem zbudowanym z jednego urządzenia obiektowego zamontowanego w strefie 0 i jednego urządzenia towarzyszącego.
Urządzenia są wykonane zgodnie z normami wyrobu, są dostępne certyfikaty i dane znamionowe. Urządzeniem obiektowym jest czujnik zbliżeniowy IGEXU 02 (INTROL), a urządzeniem towarzyszącym wzmacniacz separacyjny EGE-90-Ex 1-24 (EGE-Elektronik Spezial-Sensoren GmbH). W systemie zastosowano przewód ÖLFLEX® EB (LAPP) o długości 100 m.

Parametry wejściowe czujnika:
Ui = 12,6 V
Ii = 15,9 mA
Pi = 50,0 mW
Ci = 22,0 nF
Li = 3,0 mH

Parametry wyjściowe wzmacniacza separacyjnego:
Uo = 12,6 V
Io = 15,9 mA
Po = 50 mW
Co = 1,15 μF
Lo = 120 mH

Parametry przewodu:
Cc ≈ 140 nF/km
Lc ≈ 0,52mH/km

Schemat systemu iskrobezpiecznego Rysunek 1. System iskrobezpieczny składający się ze wzmacniacza separacyjnego i czujnika zbliżeniowego

 

System iskrobezpieczny posiada grupę IIC i poziom zabezpieczenia „ia”. System zawiera jedno certyfikowane źródło zasilania o charakterystyce liniowej. Weryfikacja polega na porównaniu parametrów.

Ponieważ w przykładowym systemie obie wartości Co i Lo są większe niż 1 %  Ci i  Li, oba parametry wyjściowe źródła zasilania zostały skorygowane i wynoszą:
Co = 575 nF
Lo = 60 mH

Parametry wyjściowe źródła zasilania nie są większe od parametrów wejściowych urządzenia obiektowego:
Uo ≤ Ui
Io ≤ Ii
Po ≤ Pi
Co ≥ Ci + Cc
Lo ≥ Li + Lc
urządzenie obiektowe i urządzenie towarzyszące są dobrane prawidłowo.

Dopuszczalne parametry przewodu:
Cc = Co – Ci = 575 nF – 22 nF = 553 nF
Lc = Lo – Li = 60 mH – 3 mH = 57 mH

Parametry przewodów Cc = 14 nF i Lc = 52 μH są mniejsze od wartości dopuszczalnych, przewód jest dobrany prawidłowo.

Zgodnie z zaleceniami normy na systemy iskrobezpieczne PN-EN 60079-25 w dokumencie opisującym system umieszcza się tabelę z zestawieniem parametrów i wyników weryfikacji.

 

Tabela 1. Zestawienie parametrów i informacji dotyczących ocenianego systemu iskrobezpiecznego
Etap ocenyElement ocenianyInterfejsCzujnikSystem
1 Kategoria (1) G 1 G 1 G
2 Podgrupa II C II C II C
3 Rodzaj urządzenia ia ia ia
4 Klasa temperatury --- T6 ---
5 Temperatura otoczenia -20 ≤ Ta ≤ +60 °C -25 ≤ Ta ≤ +60 °C ---
6 Parametry elektryczne:
- napięcie,
- prąd,
- moc,
- indukcyjność,
- pojemność,
- stosunek L/R

Uo = 12,6 V
Io = 15,9 mA
Po = 50,0 mW
Lo = 60 mH
Co = 575 nF
---

Ui = 12,6 V
Ii = 15,9 mA
Pi = 50,0 mW
Li = 3,0 mH
Ci = 22 nF
---

OK
OK
OK
Lc = 57 mH
Cc = 553 nF
---
7 Uziemienie Izolowany Izolowany Izolowany

 

 4. Weryfikacja systemu iskrobezpiecznego z kilkoma źródłami zasilania

 Jeżeli wszystkie źródła mają charakterystyki wyjściowe liniowe weryfikację przeprowadza się zgodnie z normą PN-EN 60079-25 i PN-EN 60079-14. Należy ustalić rodzaj charakterystyki wyjściowej źródeł zasilania i urządzeń, które mogą stać się źródłami w wyniku awarii.

 Moc w systemach iskrobezpiecznych

Rysunek 2. Dane do weryfikacji iskrobezpieczeństwa - wyznaczanie mocy 

 

Należy uwzględnić możliwość sumowania prądów i/lub napięć w przypadku awarii. Weryfikację wykonuje się dla nowych ustalonych wartości Uo, Io, Po, za pomocą krzywych granicznych zapłonu podanych w normie PN-EN 60079-11.

 

Sumowanie napięć i prądów w systemach iskrobezpiecznych Rysunek 3. Dane do weryfikacji iskrobezpieczeństwa - sumowanie napięć i prądów

 

Jeżeli w systemach iskrobezpiecznych są używane łącznie pojemności i indukcyjności i/lub źródła zasilania mają charakterystyki wyjściowe nieliniowe, takie systemy wymagają dodatkowej weryfikacji. Jest to związane z ograniczeniami norm PN-EN 60079-11 i PN-EN 60079-14.

Nowa metoda weryfikacji opracowana przez PTB została podana w normie PN-EN 60079-25:2011 w załączniku C.
Metoda polega na weryfikacji iskrobezpieczeństwa za pomocą 10 wykresów, dla grup IIB i IIC i dla różnych indukcyjności Lo o wartościach: 0,15 mH; 0,5 mH; 1 mH; 2 mH; 5 mH. Charakterystyki mogą być interpolowane i ekstrapolowane. Jeżeli metoda nie daje gwarancji poprawnej weryfikacji, badanie powinna wykonać jednostka certyfikująca.
Charakterystyki zawierają krzywe graniczne dla napięcia Uo i prądu Io oraz zestawy krzywych granicznych dla pojemności wyjściowej Co. Krzywe dla źródeł nieliniowych są narysowane linią ciągłą, a krzywe dla źródeł liniowych linią przerywaną.

 
PTB ThEx-10_neu_11 weryfikacja iskrobezpieczeństwa

Rysunek 4. Weryfikacja iskrobezpieczeństwa wg raportu PTB ThEx-10 

Pierwszym krokiem jest ustalenie nowych wartości Uo i Io związanych z połączeniem źródeł zasilania. Krzywa wypadkowa charakterystyki źródeł nie może przekraczać krzywej granicznej dla źródeł nieliniowych (linia ciągła), a obszar wyznaczony przez wartości maksymalne (Uo i Io) nie może przekraczać krzywej granicznej dla źródeł liniowych (linia przerywana). Maksymalną pojemność Co, wyznacza najniżej położona krzywa (linia ciąga) nieprzecinająca się z krzywą wypadkową charakterystyki źródeł lub najniżej położona krzywa (linia przerywana) znajdująca się powyżej  obszaru wyznaczonego przez wartości maksymalne. Jako wynik końcowy wybiera się niżej leżącą krzywą.

 

PTB ThEx-10_neu_11 weryfikacja iskrobezpieczeństwa

Rysunek 5. Weryfikacja iskrobezpieczeństwa wg raportu PTB ThEx-10 

Metoda ma również swoje ograniczenia i powinna być stosowana do strefy 1 i grup IIC i IIB.

 

PTB ThEx-10_neu_11 weryfikacja iskrobezpieczeństwa

Rysunek 6. Weryfikacja iskrobezpieczeństwa wg raportu PTB ThEx-10

Metoda może być również stosowana w systemach iskrobezpiecznych o liniowym źródle zasilania jeżeli obwód zawiera skupione indukcyjności i pojemności.

Montaż instalacji i dobór urządzeń powinien być wykonany przez osoby wykwalifikowane, zgodnie z normą PN-EN 60079-14. Dokumentacje dotyczące doboru, łącznie z charakterystykami urządzeń zabezpieczających powinny być przechowywane łącznie z dokumentacją eksploatacyjną. Kontrole wykonuje się zgodnie z normą PN-EN 60079-17, a remonty i naprawy zgodnie z normą PN-EN 60079-19.

 

Przykład Dokumentu Opisującego System Iskrobezpieczny

 top

Bibliografia:

1. PN-EN 60079-25:2011 Atmosfery wybuchowe -- Część 25: Systemy iskrobezpieczne
2. PN-EN 60079-11:2012 Atmosfery wybuchowe -- Część 11: Zabezpieczenie urządzeń za pomocą iskrobezpieczeństwa "i"
3. PN-EN 60079-14:2014-06 Atmosfery wybuchowe -- Część 14: Projektowanie, dobór i montaż instalacji elektrycznych
4. PTB ThEx-10_neu_11
5. Elektropedia (www.elektropedia.org)
6. M. Świerżewski Urządzenia elektryczne w przestrzeniach  zagrożonych wybuchem
7. M. Figiel Wymagania dotyczące zapewnienia iskrobezpieczeństwa systemów sterowania
8. A. Schimmele Verification of intrinsic safety for measurement and control circuits with non-linear sources (Ex-Magazine No. 28/2002)



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2025 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl